Herní scenáristika

#inspirace | #světy | #postavy | #dialogy | #iterace | #verzování | #kontext

V kurzu se naučíš, jak napsat scénář k počítačové hře (a vlastně jak psát obecně). Dozvíš se, kde brát inspiraci, jak se vytvářejí základní vyprávěcí struktury, jak psát živé a zajímavé postavy a dávat jim přirozeně znějící dialogy a hlavně… jak se nezbláznit z toho, když budeš muset svou práci popáté celou od základu přepsat. 
Výsledkem snažení celého kurzu by měla být vaše vlastní krátká textová hra.
  • 16.3.2023
    Zbývá 9 volných míst
  • 12 týdnů  (12 lekcí)
  • Level 1
  • 14 700 Kč
    případně 3x 4 900 Kč
    cena vč. DPH
Write your awesome label here.

Co se v kurzu naučíš?

Během kurzu si s pomocí přednášek, online materiálů, praktické práce na projektech
a komunikace s mentorem i ostatními studenty osvojíš následující dovednosti.

Snadné získávání a vytěžování nápadů

Naučíš se, že na inspiraci nemusíš čekat, ale můžeš se jí vydat naproti. Dozvíš se, jak vytěžit z nápadu maximum a přitom jej úplně nerozmělnit.

Přemýšlení o příběhu v širším celku

Pochopíš, že dobrý nápad nestačí a je třeba umět jej zasadit do širokého kontextu okolních mechanik a logiky světa.

Techniky a prostředky kreativního psaní

Psaní má své zákonitosti a leckdy samotný talent nestačí, pokud se ho nepovede zkultivovat. Přesně o to se budeme v kurzu (mimo jiné) snažit.

Komunikace v týmu i mimo něj 

Naučíme tě správně komunikovat jak v rámci týmu i na venek a jak dobře prodat svůj příběh v několika větách.

Iterace, verzování a pálení důkazů

Bylo by nefér vynechat nejméně přijemnou část celé profese, a sice mnohonásobné přepisování, měnění a často i zahazování desítek stran hotového textu. Takhle drsní sice nebudeme, ale budeme se snažit naučit tě přijmout i nemilé aspekty, které k psaní scénářů patří.

Porozumění světu a postavám

Doufáme, že kurz přinese pochopení základních zákonitostí fikčních světů a schopnost oživení jejich obyvatel. Naučíme tě oceňovat jejich slabá místa a motivace, ať už jsou všelijaké.

Staň se také 
herním profíkem!

herní scenáristika

Jak kurz probíhá?

Kurz je koncipován jako čistě online výuka pro malou skupinu studentů (max. 15 v jedné třídě), jejímž pilířem jsou živě streamované přednášky (jedna dvouhodinovka týdně) našich lektorů s prostorem pro individuální konzultace a s důrazem na úplné pochopení látky každým ze studentů. Nedílnou součástí studia v malé skupině je diskuzní platforma a možnost konzultace své práce s ostatními studenty i s lektory.

Zadané úkoly budou spíše k samostatné práci, které si následně vzájemně přečteme a případně okomentujeme. Nechceme známkovat ani hodnotit, chceme ale společně tvořit to nejdůležitější, co nás někam posune: zpětnou vazbu.

  Kapacita kurzu

Kapacita kurzu je 15 účastníků a minimální počet pro spuštění je 10. V případě nedostatku zájemců bude start kurzu posunut. Jestliže ti nový termín nebude časově vyhovovat, vrátíme ti peníze nebo nabídneme další termín kurzu.

  Co pro kurz potřebuji?

  • Potřebuješ počítač s mikrofonem, kamerou a internetové připojení - bez toho to nepůjde.
     

  • Zásadní je pokročilá práce na PC a internetu. Musíš umět nainstalovat program, být schopen/schopna zorientovat se v prostředí nové internetové služby a prozkoumat její funkce. Ve skutečnosti se budeš muset naučit během týdne použít klidně i tři nové služby jako je Discord, Zoom či Google drive a v průběhu kurzu i jednu platformu pro vytváření interaktivních dialogů - Twine.

Pokud máš nějaké dotazy, kontaktuj nás a my ti rádi poradíme.

Týdenní harmonogram

Každý týden studenti pracují na jiné části svého projektu, které postupně tvoří skládanku potřebnou pro vznik komplexnějšího celku. Ten je koncipován jako možná položka k prezentaci v případném budoucím pracovním pohovoru.

Studenti mají přístup na Discord server GameDevHubu, kde mohou společně řešit problémy a konzultovat s lektorem formou chatu.
Každá z 13 týdenních lekcí má následující strukturu:

  • Čtvrtek 19:30 - online výuka a teoretický podklad (120min)

  • Pondělí 17:00 - online konzultace a vaše podněty (120min)

  • Domácí úkol: zadání se dozvíte na čtvrteční hodině, termín odevzdání bývá následující středu v 19:00

Co říkají o tomto kurzu absolventi?

Kurz herní scenáristiky mi rozšířil povědomí o problematice herního vývoje, motivoval mě k psaní a poskytl velmi solidní fundament pro další tvorbu.

Pokud chcete nahlédnout pod ruce Českým mistrům řemesla herní scenáristiky a učit se od nich, je tento kurz právě pro Vás.
- Kryštof Jelínek
Hodně se mi líbila hodina s Ondřejem Bittnerem. Skrze jeho historky jsem se dozvěděl, jak skutečně vypadá herní vývoj bez "růžových brýlí", což je často těžko dohledatelná informace.
Hodiny mi asi nejvíce daly jistotu, že se ostatní lidé při psaní potýkají s podobnými problémy a naučil jsem se, že škrtání a přepisování je nezbytnou součástí psaní příběhů.

- Vojta
Investovat svůj čas a peníze do vzdělání je vždy dobrá volba a v tomto případě pociťuji, že i kvalitně zúročená.

Seznámit se s podobně laděnými lidmi je už jen pomyslná třešnička na velkém, digitálním dortu.
- Ondřej "Maslo" Maslák

  Kdo učí herní scenáristiku?

COURSE DESIGNÉR / kmenový LEKTOR

Jakub Guman

Designér a scriptwriter ve Warhorse studios. Dříve pracoval v Keen Software House a Disney, dlouhá léta psal a vyvíjel LARPy. Vedle psaní se věnuje deskovým hrám, permakultuře, psychoterapii, péči o duševní zdraví a změněným stavům vědomí.
LEKTOR

Ondřej Bittner

Pracuje jako designér ve Warhorse studios. Mimoto se věnuje tvorbě a pořádání letního larpového tábora Černobor, koučuje tým ve First Lego League a také občas krafe jako konzultant do práce brněnského deskoherního studia Boardcubator.
LEKTOR

Richard Malatinský

Scénárista a aktuálně herní designér. Psal (mimo jiné) televizní seriály Comeback, Přešlapy a Polda, spolupracoval na dokumentární sérii Národní Klenoty, a jako scénárista (a někde i producent) je podepsán pod filmy Dvojka, RINO: Příběh špiona, a Myši patří do Nebe.
lektor

Pavel Gotthard

Scenárista a dramaturg. Napsal scénář filmu Až budou krávy lítat, byl jedním z hlavních scenáristů první série První republiky a spoluautorem minisérie Herec, za kterou byl nominován na Českého lva. Má zkušenosti s kombinací scenáristiky a herního designu z interaktivního filmu Interande a inscenací imerzivního divadla Dům v jabloních nebo My se neznáme.

Staň se také
herním profíkem!

Často kladené dotazy

Dá se kurz stíhat při práci?

Všechny naše kurzy koncipujeme tak, aby bylo možné je stíhat vedle průměrně náročného zaměstnání nebo studia střední/vysoké školy. Úkoly zadávané k domácímu vypracování nejsou povinné a neměly by zabrat více než 1-2 večery.

V kolik hodin začínají lekce?

Živé online lekce začínají cca mezi 18-19h a trvají obvykle kolem 2 hodin. Dají se tedy stihnout po příchodu z většiny prací i škol. Zbytek komunikace s lektorem i spolužáky probíhá online přes Discord nebo email.

Zaručíte mi, že získám práci v oboru?

Nezaručíme. Získáš však nejen potřebné znalosti pro nástup na juniorskou pozici do herního studia, ale také kontakty na lidi přímo z oboru. O herní vývojáře je aktuálně na českém trhu velký zájem, takže kdokoli šikovný a pracovitý má velkou šanci se uplatnit.

Budou k dispozici záznamy z lekcí?

Všechny živé lekce jsou nahrávány a studenti je mají k dispozici i po skončení kurzu, stejně tak jako ostatní výukové materiály.

Výpis jednotlivých lekcí:

Staň se také herním profíkem!

Nesedlo? Zkusíme najít jiný kurz?

\Learnworlds\Codeneurons\Pages\ZoneRenderers\CourseCards
 
Created with