Herní scenáristika

V kurzu se naučíš, jak napsat scénář k počítačové hře a jak se takový scénář liší od filmového. Dozvíš se, kde brát nápady a inspiraci, jak fungují, a jak se vytvářejí základní vyprávěcí struktury, jak vytvářet živé a zajímavé postavy, čtivé a přirozené dialogy, a jak pak svůj nápad prodat zbytku týmu tak, abys to musel/a co nejméně přepisovat.
Výstupem kurzu by měl být jeden opravdu dobrý quest se vším všudy, kterým může posloužit jako položka do tvého portfolia.

Termín 27.9.2021 je vyprodaný, další účastníci se hlásí na lednový termín.

 • Leden 2022
  11 volných míst
 • 13 týdnů  (12+1 lekcí)
 • Level 1
 • 12 300 Kč
  případně 3x 4 100 Kč
Write your awesome label here.

Co se v kurzu naučíš?

Během kurzu si s pomocí přednášek, online materiálů, praktické práce na projektech
a komunikace s mentorem i ostatními studenty osvojíš následující dovednosti.

Snadné získávání a vytěžování nápadů

Naučíš se, že na inspiraci nemusíš čekat, ale můžeš se jí vydat naproti. Dozvíš se, jak vytěžit z nápadu maximum a přitom jej úplně nerozmělnit.

Přemýšlení o příběhu v širším celku

Pochopíš, že dobrý nápad nestačí a je třeba umět jej zasadit do širokého kontextu okolních mechanik a logiky světa.

Techniky a prostředky kreativního psaní

Psaní má své zákonitosti a leckdy samotný talent nestačí, pokud se ho nepovede zkultivovat. Přesně o to se budeme v kurzu snažit.

Komunikace v týmu i mimo něj 

Naučíme tě správně komunikovat - jak v rámci týmu tak i navenek - a jak dobře prodat svůj příběh v několika větách. Zkrátka budeš umět své myšlenky prezentovat a prosadit.

Iterace, verzování a pálení důkazů

Bylo by nefér vynechat nejméně přijemnou část celé profese, a sice mnohonásobné přepisování, měnění a často i zahazování desítek stran hotového textu. Takhle drsní sice nebudeme, ale budeme se snažit naučit tě přijmout i nemilé aspekty, které k psaní scénářů patří.

Porozumění světu a postavám

Kurz vnese světlo do základních zákonitostí fikčních světů a schopnost oživení jejich obyvatel. Naučíme tě oceňovat jejich silná i slabá místa a motivace, ať už jsou všelijaké.

Staň se také 
herním profíkem!

herní scenáristika

Jak kurz probíhá?

Kurz je koncipován jako čistě online výuka pro malou skupinu studentů (max. 12 v jedné třídě), jejímž pilířem jsou živě streamované přednášky (jedna dvouhodinovka týdně) našich lektorů s prostorem pro individuální konzultace a s důrazem na úplné pochopení látky každým ze studentů.

Nedílnou součástí studia v malé skupině je diskuzní platforma a možnost konzultace své práce s ostatními studenty i s lektory.

Zadané úkoly budou spíše k samostatné práci, které si následně vzájemně přečteme a případně okomentujeme. Nechceme známkovat ani hodnotit, chceme ale společně tvořit to nejdůležitější, co nás někam posune: zpětnou vazbu.

  Kapacita kurzu

Kapacita kurzu je 12 účastníků a minimální počet pro spuštění je 8. V případě nedostatku zájemců bude start kurzu posunut. Jestliže ti nový termín nebude časově vyhovovat, vrátíme ti peníze nebo nabídneme další termín kurzu.

  Co pro kurz potřebuji?

 • Potřebuješ počítač s mikrofonem, kamerou a internetové připojení. Bez toho to nepůjde.  


 • Zásadní je pokročilá práce na PC a internetu. Musíš umět nainstalovat program, být schopen/schopna zorientovat se v prostředí nové internetové služby a prozkoumat její funkce. Ve skutečnosti se budeš muset naučit během týdne použít klidně i tři nové služby jako je Trello, Discord, Zoom či Google drive.


Pokud máš nějaké dotazy, kontaktuj nás a my ti rádi poradíme.

Týdenní harmonogram

Kurz obsahuje celkem 12 lekcí, jejich struktura je popsána napravo. Každá lekce trvá týden a začíná v neděli.

Studenti pracují na týdenních projektech, které postupně dají dohromady závěrečný projekt. Ten je koncipován jako položka do portfolia studenta a má mu pomoci v případném pracovním pohovoru.

Studenti mají přístup na Discord server GameDevHubu, kde mohou společně řešit problémy a konzultovat s lektorem formou chatu.
Každá z 12 týdenních lekcí má následující strukturu:

 • Neděle - zveřejnění tématu lekce, podkladů ke studiu a týdenního projektu.

 • Pondělí - večerní živá video lekce s lektorem - probrání obsahu lekce a projektu. Prostor na dotazy.

 • Čtvrtek - online živé video konzultace celé skupiny. Na každého je rezervováno dost času.

 • Sobota - odevzdání týdenního projektu studentů.

 • Neděle - studenti vzájemně hodnotí své týdenní projekty.

  Kdo učí herní scenáristiku?

COURSE DESIGNÉR / LEKTOR

Jakub Guman

Designér a scriptwriter ve Warhorse studios. Dříve pracoval v Keen Software House a Disney, dlouhá léta psal a vyvíjel LARPy. Vedle psaní se věnuje deskovým hrám, permakultuře, psychoterapii, péči o duševní zdraví a změněným stavům vědomí.
LEKTOR

Ondřej Bittner

Pracuje jako designér ve Warhorse studios. Mimoto se věnuje tvorbě a pořádání letního larpového tábora Černobor, koučuje tým ve First Lego League a také občas krafe jako konzultant do práce brněnského deskoherního studia Boardcubator.
LEKTOR

Richard Malatinský

Scénárista a aktuálně herní designér. Psal (mimo jiné) televizní seriály Comeback, Přešlapy a Polda, spolupracoval na dokumentární sérii Národní Klenoty, a jako scénárista (a někde i producent) je podepsán pod filmy Dvojka, RINO: Příběh špiona, a Myši patří do Nebe.

Staň se také
herním profíkem!

Staň se také herním profíkem!

Nesedlo? Zkusíme najít jiný kurz?